Nyugdíjasok figyelem, nyugdíj előtt állók figyelem! – 5 tény, amit mindenképpen tudniuk kell!
Nyugdíj: öt parancsolat, amit véss az eszedbe
Az biztos, hogy a szakemberek szerint, csak úgy számíthatsz nyugodt nyugdíjas, ha az évek folyamán erre a célra takarékoskodsz.
Szponzorát linkek:
Ha arra a döntésre jutottál, hogy megtakarítasz öreg korodra, az bizony már félsikernek számít . De nem elég az elhatározás, a Bankmonitor.hu néhány ötletet oszt meg, amivel segít, hogy gyakorlatban is megvalósítsd az elképzeléseidet, és segít elkerülni az 5 leggyakoribb hibát is. – írja a bankmonitor.hu
1.) Túl későn kezded el a megtakarítást
Fiatalkorban rengeteg olyan hibát követünk el , amit később bizony megbánunk. Figyeljünk arra, hogy ne legyen közte a nyugdíjtakarékosság hiánya! Nem kell ahhoz matematikusnak lenned, hogy rájöjj, minél később állsz neki az e célra való spórolásnak, annál kevesebb pénzt tudsz gyűjteni öregségedre. Ha időben elkezded és még ha „csak” havi 10 ezer forintot tudsz félrerakni, akkor is a nyugdíjba vonulásodkor akár 22 millió feletti összeggel is rendelkezhetsz, ha következetesen , megszakítás nélkül fizeted ezt a havi összeget. És mennyit tudsz gyűjteni, ha halogatod, és csak az 50-es éveidben kezdesz spórolni, akkor több mint 19 millió forinttal kevesebb lesz a tartalék. A Bankmonitor egy táblázat segítségével illusztrálja, hogy mennyit számít időben elkezdeni a nyugdíjcélú megtakarítást.
2.) Nem teszel félre eleget
Ha a családban jellemzően magas életkort értek el a nagyszülők, rokonok, akkor Neked is van rá esélyed, hogy akár 90 éves kort is elérd, erre pedig érdemes anyagilag is felkészülni. A tapasztalat szerint a várható élettartamát az emberek többsége alulbecsüli. Ha úgy számolunk, hogy havi 150 ezer forint nyugdíj-kiegészítésünk legyen, akkor bizony csak egy 2 évvel tovább fizetett nyugdíjhoz is már 3 millió forint extra megtakarítás szükséges. Ezért lenne fontos inkább több várható nyugdíjban töltött évvel számolni.
3.) Sokszor előfordul, hogy nem célszerűen, nem jó helyen gyűjtöd a pénzed
Ha eldöntöd, hogy már a jelenben teszel valamit a nyugodtabb nyugdíjas évek érdekében, egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan kezdesz hozzá. Ha ilyen hosszú távra elköteleződsz, akkor a kedvező adózást érdemes kihasználni. Lehetővé teszik a dedikáltan nyugdíjcélú megtakarítások, hogy adójóváírás formájában visszakapjad a saját befizetéseid 20%-át.
Jelenleg három ilyen dedikáltan nyugdíjcélú megtakarítás létezik:
- az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP),
- nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
- a nyugdíjbiztosítás.
Ezek közül a NYESZ a legolcsóbb, viszont a legkényelmesebb az ÖNYP.
4.) Nem szabad túl konzervatív befektetőnek lenni
Ha most kezdesz el megtakarítani nyugdíjcélra, akkor el kell döntened, hogy mibe fektetsz. A választáshoz segítséget nyújtanak az önkéntes nyugdíjpénztárnál, ugyanis javasolnak egy portfóliót az életkorod alapján. Ezt felül is tudod bírálni, viszont a másik két lehetőségnél , a NYESZ és nyugdíjbiztosításnál elsősorban te döntöd e, hogy mibe fektetsz, és hogy milyen hozamot érsz el.
Az alap összefüggést minden kezdő befektető ismeri, ami nem más, mint hogy a kockázatvállalással a befektetés várható hozama is nő, ugyanis könnyen olyan helyzet kerülhetsz a kockázatvállalás nélkül, hogy az inflációnál kisebb lesz a nyugdíjcélú megtakarításoddal elért hozamod. Ez azt jelenti, hogy a megtakarításod reálértelemben csökken, azaz nem tudsz rajta annyi szolgáltatást és terméket venni, mint korábban.
Ha időben elkezdesz megtakarítani, akkor évtizedekben lehet mérni a befektetésed időtávját, ami akár a legkockázatosabb befektetéseknek is elegendő időt jelent, ahhoz, hogy termőre forduljon.
Szponzorát linkek:
5.) Nem szabad túl agresszív befektetőnek sem lenni
Ha az időtáv kellően hosszú, akkor nincs szükség arra, hogy a legkockázatosabb eszközöket (deviza, határidős ügyletek, stb.) kelljen megvásárolnod. Ezekkel a befektetésekkel könnyen lenullázhatod a nyugdíjas éveidre félretett vagyonod. A biztos befektetésre jó megoldást nyújtanak az ÖNYP-n és a NYESZ-en belüli befektetési alapok, amelyek a magasabb és alacsonyabb kockázatú befektetéseket sokkal optimálisabb arányban tartalmazhatják.
Fontos folyamatosan figyelni a kockázati szintet is: érdemes inkább magasabb kockázatot vállalni a futamidő elején, majd pedig a nyugdíjkorhatár közeledtével ,megéri egészen a pénzkivételig csökkenteni a kockázatot, amikor már csak kockázatmentes eszközöket érdemes tartani.
Forrás : bankmonitor.hu
A cikk forrása: palyazatfigyelo.info